Światło ciepłe czy zimne? Jakie wybrać?

Jeszcze do niedawna dylemat związany z wyborem światła nie był tak powszechny. Tradycyjne żarówki Edisona emitowały światło o barwie żółtej czyli ciepłej, zaś świetlówki oraz lampy halogenowe światło zimne. Obecnie producenci oferują swoim klientom żarówki o różnej barwie światła, jest to niezwykle istotny parametr, zwłaszcza podczas wyboru oświetlenia LED-owego. Odpowiednio dobrana temperatura barwowa oświetlenia ma ogromny wpływ na nasz nastrój, nastawienie, motywację i chęć do pracy lub potrzebę odpoczynku.

Czym jest temperatura barwowa?

Temperatura barwowa informuje nas o tym, jaki kolor ma światło emitowane przez określone źródło światła. Podawana jest w Kelwinach (K). Im ten wskaźnik jest wyższy, tym kolor światła będzie bardziej zimny, podążający w kierunku niebieskiego. Wartości niższe charakterystyczne są natomiast dla żarówek, lamp, opraw o ciepłej temperaturze barwowej w bardziej żółtym kolorze.

Podział oświetlenia, z uwzględnieniem temperatury barwowej

Najczęściej stosowanym podziałem dla temperatury barwowej, jest wyróżnienie barwy chłodnej (zimnej), neutralnej oraz ciepłej emitowanej przez dany rodzaj źródła światła. Wybierając oświetlenie na etykiecie bądź opakowaniu powinieneś znaleźć informację podaną w Kelwinach.

W największym uproszczeniu K powyżej 4800-5000 uznawane jest za barwę światła zimną, zaś lampy bądź żarówki emitujące światło poniżej 2700-3000 K należą do grupy oświetlenia o barwie ciepłej. Przedział 3500K-4000K to światło w pewnym sensie najbardziej neutralne, polecane wszędzie tam, gdzie nie jesteś w tanie w 100% określić swoich preferencji barwowych.

Oczywiście różni producenci różnie manewrują powyższymi przedziałami, wyróżniając nawet więcej podziałów. Musisz jednak pamiętać, że im mniejsza wartość barwy światła wyrażonej w Kelwinach, tym bardziej światło będzie przechodziło w żółć, zaś im wyższy będzie wskaźnik K, tym intensywniej przejdzie ona w odcień niebieskawy, pobudzający do pracy.

Jaki wpływ ma temperatura barwowa oświetlenia?

To, jakie światło wybierzesz ma kolosalne znaczenie. Od niego bowiem może zależeć Twój nastrój, nastawienie do życia, chęć do pracy bądź jakość odpoczynku. Ma to także wpływ na to, jak wyglądają różne przedmioty, czy nawet ludzie w świetle sztucznym.

Jeżeli w pomieszczeniu chcesz wprowadzić nastrój relaksu, spokoju, rozluźnienia, sprawić aby było ono przytulnym miejscem wybierz lampy, żarówki bądź oprawy emitujące światło ciepłe. Barwa ta wzmaga potrzebę kontaktu, poczucie bliskości, spokoju, bezpieczeństwa, zaś skórze nadaje atrakcyjny, miły wygląd. Ciepły odcień oświetlenia powoduje uwydatnienie kolorów ciepłych w pomieszczeniu oraz stłumienie tych bardziej chłodnych.

Odwrotnie jest w przypadku barwy chłodnej, która uwypukla kolory chłodne w pomieszczeniu, tłumiąc zaś te bardziej ciepłe. Barwy chłodne, zimne polecane są zwłaszcza w miejscach służących do pracy, wszędzie tam gdzie potrzebujesz się skoncentrować, skupić swoją uwagę, pobudzić do działania. Nadają pomieszczeniu bardziej nowoczesnego wyglądu, jednocześnie wpływając optycznie na jego wielkość.

Gdzie jaka barwa światła?

W zasadniczym stopniu, to czy wybierzesz światło ciepłe bądź zimne, zależy zarówno do Twoich preferencji, charakteru wnętrza oraz miejsca przeznaczenia. Barwy ciepłe zdecydowanie bardziej sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie spędzasz więcej czasu, chcesz odpocząć, zrelaksować się. Mowa tu oczywiście głównie o sypialni oraz salonie. Z kolei barwy chłodniejsze są idealne do łazienki, gabinetu bądź oświetlenia miejsca do majsterkowania w garażu, sprawdzają się dużo bardziej w  pomieszczeniach nowoczesnych, modernistycznych.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby barwy światła ze sobą łączyć np. wybierając oświetlenie główne o barwie ciepłej zaś oświetlenie punktowe w chłodnych barwach. Jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza w kuchni, gdzie miło jest spożywać posiłki w ciepłej rodzinnej atmosferze, zaś blat roboczy oświetlić punktowo barwą chłodną, aby lepiej doświetlić miejsce przyrządzania posiłków.