Jakie światło jest dobre do czytania?

Lubisz czytać, zagłębianie w ciekawej lekturze sprawia Ci wiele przyjemności? Korzystaj zatem z tej formy relaksu jak najczęściej. Pamiętaj jednak, aby zadbać w tym czasie również o swój wzrok. Tworząc swój wymarzony kącik do czytania skup się na wyborze odpowiedniego oświetlenia, które sprawi, że będziesz mógł czytać jeszcze dłużej, zaś Twój wzrok będzie miał dobrze dobrane ku temu warunki.

Co jest ważne przy doborze oświetlenia do czytania?

Musisz pamiętać, że wzrok najbardziej męczy się przy świetle zbyt słabym, niemniej jednak światło zbyt mocne i wyraziste podczas czytania także nie jest dobrym rozwiązaniem. W pokoju, w którym najczęściej czytasz, światło powinno być rozproszone równomiernie, najlepiej padając z góry. Dodatkowo, aby ulżyć swoim oczom, zamontuj specjalnie dedykowane do tego oświetlenie punktowe, emitujące światło o barwie jak najbardziej zbliżonej do naturalnej, oscylującej w granicach 4000K. Znaczenie tutaj będzie miał także wskaźnik oddawania kolorów Ra. Ważne aby oświetlenie do czytania charakteryzowało się tym parametrem na poziomie min. 80 Ra. Kolejnym istotnym elementem jest umiejscowienie tego dodatkowego źródła światła. Najlepiej, jeżeli strumień świetlny pada tak, aby nie zasłaniał książki, czyli z góry i lekko z tyłu Twojej osoby w przypadku lamp stosujących oraz lamp nocnych.

Halogeny, lampki nocne, kinkiety a może jednak lampa stojąca? Co wybrać?

Jeżeli planujesz stworzyć swój idealny kącik czytelniczy, najlepiej w tym celu wybrać coś z oferty lamp nowoczesnych. Polecamy szczególnie lampy halogenowe, które możesz zamontować np. w półce z karton-gipsu znajdującej się nad wezgłowiem łózka w sypialni. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku osób, które mają słaby wzrok i do czytania potrzebują większej ilości światła. Dodatkowo uzyskasz niesamowity efekt wizualny, który nada Twemu pomieszczeniu wyjątkowego designu.

Inną opcją, popularną od lat, są oczywiście lampki nocne stawiane na szafkach nocnych bądź stolikach stojących obok łóżka w sypialni. Rozwiązanie bardziej klasyczne, niemniej jednak również praktyczne i wygodne. Idealne są lampy, które mają nieprzezroczyste abażury oraz dodatkowo mają możliwość regulowania ustawienia oraz kątów świecenia. Książkę trzymaj maksymalnie 30-40 cm od swoich oczu, zaś lampę ustaw bardziej z tyłu Twojej osoby,  tak aby idealnie oświecała strony książki.

Tego typu lampy są także praktyczne, jeżeli planujesz czytać nie tylko w łóżku, lecz masz np. dodatkowe miejsce w postaci fotela i stolika. Innym rozwiązaniem, polecanym zwłaszcza do czytania w wygodnym fotelu są lampy stojące. Świetnie sprawdzają się takie modele, w których masz możliwość regulowania wysokości lampy, kąta nachylenia, a także jasności świecenia znajdującej się w niej żarówki.

Ostatnią alternatywą, będącą również bardzo dobrym i popularnym rozwiązaniem, są kinkiety montowane do ściany  w sypialni, np. nad wezgłowiem łóżka. Idealnie oświetlą Ci książkę z góry. Do wyboru obecnie masz modele z regulowanymi głowicami, dzięki czemu możesz ustawić kąt padania światła adekwatnie do pozycji jaką przyjmiesz podczas czytania. Dodatkowym ich atutem jest fakt, że bliskość umiejscowienia sprawia, że możesz je włączyć bądź wyłączyć w każdej chwili, gdy tylko poczujesz, że zaczynasz się pogrążać w objęciach Morfeusza.