Fototerapia – lecznicze działanie światła

Fototerapia, zwana także światłolecznictwem czy helioterapią, polega na podejmowaniu odpowiednich działań, gdzie podstawą jest leczenie światłem o różnym natężeniu. Fototerapia jest stosunkowo nową metodą leczenia depresji, zaburzeń snu oraz bulimii. Świetne rezultaty przynosi także przy leczeniu różnych chorób skóry. Jak widzicie lampa to coś więcej niż źródło światła.

Fototerapia – na czym polega?

Pierwsze znaczące opracowanie dotyczące leczniczego działania światła w leczeniu depresji sezonowej ukazało się w 1984 roku. Prawdopodobnie efekty tego typu terapii zawdzięcza się ustaleniu odpowiedniego poziomu melatoniny oraz serotoniny w organizmie.

W fototerapii zabiegi przeprowadzane są za pomocą naturalnego światła oraz specjalistycznych lamp. Bardzo ważne jest, aby promienie wytwarzane przez aparat znajdowały się na wysokości oczu pacjenta. Wynika to z tego, że siatkówka jest odbiornikiem promieni i przekazuje je dalej, między innymi do podwzgórza. Kolejnym aspektem jest ustalenie czasu przeprowadzenia terapii na podstawie ilości godzin snu pacjenta.

Jeśli chodzi o ustawienie mocy i natężenia światła podczas terapii, to jest ono zmienne w zależności od leczonej choroby. Przeważnie nie wynosi mniej niż 1500 luksów. W przypadku leczenia depresji dochodzi nawet do 2500 luksów, a jeden zabieg naświetlania trwa około 2 godzin. Odległość źródła światła od pacjenta powinna wynosić 30 – 90 centymetrów. Warto dodać, że wszystkie lampy lecznicze wyposażone są w filtr chroniący przed promieniowaniem UV. Z kolei cała terapia trwa do 14 dni.

Korzyści płynące z fototerapii

Fototerapię opracowano między innymi w celu leczenia sezonowej choroby afektywnej, która podczas sezonu jesienno – zimowego wywołuje depresję, a  wiosną i latem – zanika. Fototerapia pozwala w tym okresie zmniejszyć senność, polepszyć samopoczucie i ograniczyć zwiększony apetyt. Fototerapia wykazała pozytywny wpływ na zaburzenia lękowe, zaburzenia zachowania u osób z otępieniem oraz bulimii. Jest również pomocna dla ludzi z problemami ze snem.

Fototerapię wykorzystuje się również do leczenia łuszczycy. Lekarze oraz kosmetolodzy od dawna interesują się tym tematem. Światłoterapię stosuje się także w celu polepszenia wyglądu skóry, włosów oraz usprawnienia układu kostno – stawowego oraz mięśniowego.

Zabiegi zazwyczaj przeprowadzane są za pomocą światła: LED, spolaryzowanego, laserowego i jasnego. Oczywiście fototerapia jest ciągle badana i rozwijana, aby przynosiła jeszcze lepsze efekty. Jeśli chcemy skorzystać z tego typu zabiegów, bardzo ważne jest to, aby w tym celu skonsultować się wcześniej z lekarzem.