Jak zmniejszyć rachunki za światło?

Ceny prądu stale rosną i przekładają się na coraz wyższe rachunki za światło, które obciążają nasze gospodarstwa domowe oraz firmy. Z badań wynika, że polska rodzina na prąd średnio wydaje 260 zł miesięcznie – to aż 3120 zł rocznie. Na szczęście zużycie prądu można znacznie ograniczyć. Wystarczy zmienić swoje nawyki. Zastosujcie poniższe porady, a pierwsze efekty zauważycie już po pierwszym miesiącu.

Wyłączaj światło

Może się to wydawać banalne, ale nadal wielu z nas zapomina o wyłączaniu światła. Gdy wychodzimy z danego pomieszczenia, powinniśmy odruchowo gasić światło. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie czujników ruchu, które wykrywają naszą obecność i automatycznie zapalają i wyłączają lampki.

Żarówki energooszczędne, a rachunki za światło

Jeżeli jeszcze nie masz w swoim domu żarówek energooszczędnych, czas najwyższy to zmienić. Należy jednak z nich rozsądnie korzystać. Najwięcej energii pobierają one bowiem podczas włączania. Żarówki energooszczędne nie sprawdzą się więc w takich pomieszczeniach jak toaleta czy garderoba, ponieważ włączamy tam światło tylko na chwilę. Świetnie natomiast sprawdzą się w salonie lub kuchni. Warto również pomyśleć o zmianie żarówek na te o mniejszej mocy – pozwoli to nam zaoszczędzić dodatkowe pieniądze.

Korzystaj z naturalnego światła

Jeżeli tylko masz taką możliwość, korzystaj z naturalnego światła. Nie zasłaniaj w ciągu dnia okien i nie zasuwaj rolet. Żarówki zapalaj tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Urządzania monitorujące zużycie energii

Na rynku dostępne są różne urządzenia monitorujące zużycie energii. Pokazują one, które urządzenia zużywają najwięcej prądu oraz przypominają nam o ich odłączeniu od zasilania, gdy ich nie używamy. Niektóre z urządzeń mają wbudowany specjalny sensor, który pozwala na sterowanie światłem np. ściemnianie i wyłączanie go. Mierniki ostrzegają nas również o zawyżonym zużyciu prądu oraz pokazują ile zapłacimy za rachunek w danym miesiącu.