Sufit podwieszany – jak go oświetlić?

Odpowiednio oświetlony sufit podwieszany stanowi efektowną dekoracją mieszkania. Tworzy niesamowity nastrój w pomieszczeniu i optycznie go powiększa. Sprawdź, w jaki sposób oświetlić sufit podwieszany, aby jak najlepiej pasował do stylu wnętrza.

Sufit podwieszany – zalety

Sufit podwieszany idealnie prezentuje się w wysokich pomieszczeniach. Pełni funkcję dekoracyjną i stwarza niepowtarzalny klimat. Ponadto,  świetnie maskuje przewody wentylacyjne, czy elektryczne. Najczęściej zrobiony jest z płyt kartonowo – gipsowych, ponieważ można w nich powycinać dowolne kształty, takie jak skosy i łuki. Dodatkowo, skutecznie tłumi dźwięki i niweluje pogłos. Za główne oświetlenie podwieszanego sufitu zazwyczaj odpowiadają taśmy LED, reflektory halogenowe lub oprawy wpuszczane LED.

Styl nowoczesny

W stylu nowoczesnym bardzo dobrze sprawdzi się sufit podwieszany wyposażony w kolorowe taśmy LED. Odpowiednio zaprogramowany pilot pozwoli na włączenie dowolnego koloru światła. Dodatkowo, taśmy ze ściemniaczami ustawią takie natężenie światła, która najbardziej nam odpowiada – jest to efektowne i praktyczne rozwiązanie.

Kolejnym bardzo dobrym sposobem na oświetlenie sufitu podwieszanego w stylu nowoczesnym jest instalacja opraw wpuszczanych LED. Tego typu oprawy świetnie prezentują się w pomieszczeniach domowych, jak i biurowych. Szeroki wachlarz produktów z pewnością pozwoli znaleźć odpowiednie oprawy wpuszczane LED, które idealnie wkomponują się w wybrane wnętrza.

Styl naturalny

Sufit podwieszany można zaaranżować w stylu naturalnym. W tym celu należy dobrać odpowiednie materiały i oświetlenie.  Świetnym pomysłem jest obudowanie sufitu drewnem. Z kolei krawędzie sufitu mogą być wyłożone taśmą LED o ciepłej i naturalnej barwie. Warto dodatkowo zainstalować kilka lamp wiszących. W ten sposób uzyskamy przytulny nastrój w pomieszczeniu.

Sufit podwieszany w łazience i kuchni

Szczególną uwagę należy zwrócić na oświetlenie sufitu podwieszanego w łazience i kuchni. Ze względów bezpieczeństwa taśma LED powinna być odporna na wilgoć i posiadać silikonową ochronę. Następnie należy wybrać odpowiednią barwę światła i kolory, aby współgrały z wnętrzem.

Różnorodne wzory

Jeśli chcemy mieć wyjątkowo oświetlony sufit podwieszany, najlepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie diod LED, które tworzą niesamowite wzory. Nie trzeba wówczas korzystać z taśm LED, ponieważ tylko pojedynczo ułożone diody pozwolą uzyskać dokładnie taki efekt, jaki chcemy. Dzięki temu można stworzyć na przykład efektowne motywy czy gwiaździste niebo. Warto z tego skorzystać w sypialni lub pokoju dziecięcym.