Trendy i kierunki w oświetleniu

Oświetlenie jest bardzo ważnym elementem podczas urządzania wnętrza. Obecnie większość modeli lamp, żyrandoli czy kinkietów nie tylko spełnia funkcje praktyczne, ale stanowi również wspaniały element dekoracyjny. Do tego ciągły rozwój technologii pozwala na uzyskanie jeszcze większego komfortu w postaci tworzenia indywidualnych rozwiązań oświetleniowych. Sprawdź, jakie mają być trendy i kierunki w oświetleniu w 2018 roku.

Obecnie mamy do czynienia z bardzo dynamicznym rozwojem oświetlenia LED, które dominuje na rynku i wypiera tradycyjne oświetlenie. Jest to energooszczędna technologia wpisująca się w proekologiczne trendy światowe. Szacuje się, że do 2020 roku oświetlenie LED będzie stanowić 70% globalnego rynku oświetlenia, a wartość tego segmentu wyniesie około 57 mld euro. Następuje cyfryzacja oświetlenia i zwykłe żarówki zastępowane są energooszczędnymi.

Inteligentne funkcje w oprawach oświetleniowych

Producenci pracują nad oprawami oświetleniowymi, które mają mieć wbudowane czujniki natężenia światła dziennego w otoczeniu, czujniki ruchu, bezprzewodową łączność i regulację temperatury barwowej światła. Takie inteligentne funkcje nadadzą nowy wymiar i komfort użytkowania.

Human Centric Lighting – oświetlenie poprawiające zdrowie i samopoczucie

Jeśli chodzi o trendy i kierunki w oświetleniu w 2018 roku możliwe jest wprowadzenie pierwszych rozwiązań oświetleniowych, które będą zgodne z potrzebami człowieka i pozytywnie wpłyną na zdrowie. Dokładnie chodzi o wspieranie naturalnego cyklu dobowego ludzkiego organizmu poprzez symulowanie światła dziennego. Tego typu rozwiązanie może zostać szczególnie pozytywnie odebrane w krajach skandynawskich, gdzie występują deficyty światła dziennego.

Nowoczesne oświetlenie w inteligentnych biurach

Deweloperzy zauważyli ogromny potencjał w realizacji inteligentnych biur. Szczególną uwagę skierowano na nowoczesne oświetlenie LED w budowanych obiektach, które skutecznie przyciąga najemców. Jest to uwarunkowane tym, że odpowiednio dobrane oświetlenie jest w stanie poprawić samopoczucie i produktywność pracowników.

Inteligentne systemy oświetleniowe w miastach

Z roku na rok coraz więcej miast decyduje się na inteligentne systemy oświetleniowe. Opracowana technologia pozwala na zmniejszenie kosztów oświetlania miast, jednocześnie pozytywnie  wpływając na ochronę środowiska i ekologię. Dodatkowo miasto w ten sposób tworzy przyjazny wizerunek.