Lampy wiszące zazwyczaj kojarzą nam się z salonem bądź strefą jadalną. Niemniej jednak sprawdzają się także w pokojach dziecięcych, gabinetach, sypialniach czy nawet łazienkach. Wszystko zależy bowiem od efektu jaki chcemy uzyskać, wielkości i stylu wnętrza, do którego poszukujemy oświetlenia a także odwagi poszczególnych osób do stosowania niebanalnych rozwiązań. Stąd też coraz bardziej popularne w sypialni, jako alternatywa dla tradycyjnych lampek nocnych, bądź jako symetryczne oświetlenie lustra w łazience.
Dlaczego warto kupić lamę wiszącą?
Główne zalety lamp wiszących:
- Wyraźnie światło.
- Brak efektu oślepienia.
- Dobre źródło światła ogólnego.
- Równomierne oświetlenie pomieszczenia.
- Nie zajmują miejsca w pomieszczeniu, w którym się znajdują.
Lampa wisząca do salonu
Lampy wiszące w salonie są dość popularnym rozwianiem, zazwyczaj stanowią źródło światła głównego. Polecamy modele dające rozproszone a zarazem przytłumione, przyjemne światło, które będzie sprzyjać odpoczynkowi i nie będzie odbijało się od ekranu telewizora. Do wyboru są lampy zarówno z jednym punktem świetlnym oraz takie składające się z kilku połączonych ze sobą lamp bądź kilku niezależnych, dzięki którym można stworzyć niebanalną indywidualną kompozycję.
Jeżeli dysponujemy dużą przestrzenią, warto pokusić się o tradycyjny żyrandol nawiązujący do klasyki np. połyskujący i szczodrze ozdobiony kryształkami, który ciekawie prezentuje się w modernistycznych wnętrzach jako przełamanie stylów.
Co do czego?
Dobór lam wiszących warto dobrze przemyśleć. Nie trudno bowiem o zamontowanie lamp zbyt krzykliwych, „nachalnych” i mocno rzucających się w oczy oraz takich bez wyrazu, nie wnoszących do pomieszczenia nic poza swoją obecnością.
Lampy jednopunktowe – przeznaczone głównie do wnętrz o niewielkim metrażu, urządzonych w tradycyjnym i minimalistycznym stylu bądź do oświetlenia małych stołów w jadalni. Nadają się również do pokoju dziecięcego jako dodatkowe źródło światła umieszczone np. nad biurkiem bądź kącikiem zabaw. Wysokość zawieszenia zależy od powierzchni pokoju. Im mniejsze pomieszczenie, tym niżej mogą znajdować się klosze, ponieważ wtedy światło jest bardziej intensywne, ale ma również mniej przedmiotów do oświetlenia.
Lampy kilkupunktowe – niezawodne podczas oświetlenia stołu w jadalni, zwłaszcza stołów o większej długości. Nadają klimatu, eksponują zastawę stołową oraz serwowane posiłki. Ważne aby były dobrane do kształtu oraz długości stołu (owalny stół – owalne oprawy, kwadratowy stół – klosze bardziej kanciaste). Im wyższy sufit bądź dłuższy stół, tym lampy powinny być okazalsze. Najlepiej gdy są zawieszone na wysokości ok 80 cm od blatu stołu, wówczas jednocześnie dobrze doświetlają całą powierzchnię, nie oślepiają gości przy nim siedzących oraz nie wadzą podczas wstawania.
Lampy wiszące z regulowaną długością kabla – doskonałe do stosowania nad stołem, który służy zarówno do spożywania posiłków, jak również czytania lub pracy przy komputerze. Idealne wszędzie tam, gdzie w zależności od sytuacji potrzebujemy światła skoncentrowanego, kierunkowego bądź bardziej ogólnego, rozproszonego po całym pomieszczeniu.
Klosze nieprzepuszczające światła, zamknięte od góry – dają światło jednokierunkowe, skierowane ku dołowi, przydatne zwłaszcza nad stołem, biurkiem, miejscem do czytania.
Klosze nieprzepuszczające światła, zamknięte od dołu – świecą światłem rozproszonym, lepiej doświetlają sufit oraz ściany, polecane szczególnie do salonu jako oświetlenie całej pzrestrzeni.
Klosze szklane bądź z półprzezroczystymi abażurami – dają światło kierunkowe wydostające się przez otwór oraz światło rozproszone doświetlające sufit i ściany, modele uniwersalne zarówno do salonu, jadalni, sypialni oraz gabinetu.