Jak wybrać oświetlenie do kuchni?

Kuchnia to pomieszczenie lub strefa, bez której nie wyobrażamy sobie mieszkania bądź domu. Mało kto wie, że kuchnia jest miejscem, w którym potrafimy spędzić nawet jedną trzecią część naszego dnia. Oświetlenie, z pozoru stanowiące rzecz drugorzędną, podczas aranżacji tej przestrzeni ma ogromne znaczenie dla jej użytkowników.

Pamiętajmy, że od właściwego doboru rodzaju oświetlenia i punktów jego rozmieszczenia, zależy nie tylko sam efekt wizualny, ale również funkcjonalność kuchni i nasze bezpieczeństwo podczas przyrządzania posiłków. Zwróć uwagę, czy oświetlenie na które się decydujesz jest odporne na kontakt  z wodą i uniemożliwia oparzenie się.

Dobór oświetlenia a zasady ergonomii

Projektujesz kuchnię i zastanawiasz się jak ją oświetlić? Zastosuj zasadę ergonomii, która mówi o trzech rodzajach oświetlenia:

  • Oświetlenie ogólne (centralne)
  • Oświetlenie zadaniowe (funkcyjne)
  • Oświetlenie dekoracyjne (nastrojowe)

Oświetlenie ogólne (centralne)

Tradycyjnie kojarzy nam się z lampą wiszącą umieszczoną w centralnym punkcie na suficie. Ma za zadanie rozświetlać równomiernie wszystkie części przestrzeni kuchennej. W tym celu najlepiej sprawdza się światło rozproszone, które możemy uzyskać wybierając lampy z kloszami z jednokolorowych materiałów, szkła lub tworzywa. Tutaj praktyczne okazują się np. klosze ze szkła mlecznego. Warto zauważyć, że coraz częściej odchodzi się od pojedynczej lampy umieszczonej centralnie na rzecz oświetlenia sufitowego punktowego np. w postaci halogenów bądź żarówek punktowych LED.

Oświetlenie zadaniowe (funkcyjne)

Doskonale wiemy, że oświetlenie ogólne w kuchni to zdecydowanie za mało. O wiele łatwiej i przyjemniej gotuje się w miejscu, gdzie mamy odpowiednio doświetlone strefy naszej pracy oraz przestrzeń do wspólnego spożywania posiłków. Mowa tu głównie o blatach roboczych, zlewozmywaku, kuchence, wyspie kuchennej czy stole.

Oświetlenie blatów roboczych

Blat roboczy jest miejscem szczególnym, ponieważ służy do przyrządzania potraw, tutaj dzieje się najwięcej. Oświetl go równomiernie rozmieszczonymi oprawami, skierowanymi bezpośrednio na jego powierzchnie. Pamiętaj, że od odpowiednio dobranej barwy i natężenia światła zależy wygląd naszych produktów i przygotowywanych potraw a także to, jak szybko męczy się nasz wzrok.

W tym przypadku najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest umieszczenie punktów światła pod szafkami wiszącymi nad blatem. Można to zrobić montując małe lampki halogenowe o niedużej mocy bądź świetlówki liniowe oraz LED-owe taśmy i tzw. wieńce. Pamiętaj, aby oprawy punktowe znajdowały się w odległości co 40-60 cm od powierzchni, którą mają doświetlić.

A co zrobić, jeżeli takich szafek nie mamy? Wybierz kinkiety, które zamontujesz na ścianie, w miejscu gdzie przygotowujesz swoje posiłki. Najlepiej sprawdzają się te, które mają ruchome ramię i możliwość ukierunkowania światła na potrzebny obszar.

Oświetlenie wyspy kuchennej

Wyspa kuchenna najczęściej znajduje się na środku kuchni i jest także naszym blatem roboczym. Tutaj najlepiej sprawdza się oświetlenie punktowe w postaci lamp wiszących. Jeżeli wyspa jest jednocześnie miejscem, gdzie mamy zamontowaną kuchenkę, zazwyczaj okap znajdujący się nad nią posiada swoje własne oświetlenie. Wtedy dodatkowe punkty świetlne są mniej istotne.

Pamiętaj jednak, aby nie instalować lamp zbyt nisko nad wyspą, ponieważ możesz zawadzić o nią głową w trakcie pracy. Dostosuj barwę światła do tego w oprawie nad blatami kuchennymi.

Oświetlenie stołu

Oświetlenie części jadalnej kuchni ma szczególne znaczenie z punktu widzenia klimatu jaki ma tworzyć to miejsce. Tutaj także dobrze sprawdza się lampa wisząca. Nad stołem okrągłym i kwadratowym zazwyczaj wystarczy jedna, zaś nad prostokątnym ich ilość będzie zależała od długości blatu. Powieś ją tak, aby odległość od dolnej krawędzi lampy do stołu wynosiła nie mniej niż 50-60 cm i pamiętaj, klosz nie może być przezroczysty aby nie razić osób zgromadzonych przy stole.

Jeżeli zaś masz małą kuchnię możesz zamontować na ścianie, przy której stoi stół, dodatkowy kinkiet, który także doskonale spełni rolę dodatkowego światła. Z kolei amatorom nowatorskich rozwiązań polecamy obniżenie sufitu nad stołem. Jest to coraz powszechniej stosowane rozwiązanie o nietuzinkowych walorach estetycznych i wizualnych bowiem zamontowana lampa staje się dekoracją sama w sobie.

Oświetlenie dekoracyjne

Jest to dodatkowy rodzaj oświetlenia, który możesz, ale nie musisz stosować u siebie. Wszystko zależy od rodzaju wystroju kuchni oraz klimatu jaki chcesz uzyskać. Jeżeli maszprzeszklone szafki kuchenne możesz dodatkowo oświetlić ich zawartość w środku, wykorzystując w tym celu żarówki lub taśmy LED-owe.

Równowaga

W przypadku kuchni, tak jak przy aranżacji innych pomieszczeń, również należy pamiętać aby zachować umiar w rozmieszczaniu źródeł światła. Zaplanuj to odpowiednio wcześniej, aby oświetlenie komponowało się zarówno z naturalnym doświetleniem dziennym pomieszczenia, kolorem ścian i mebli kuchennych jak również z wystrojem całego domu.