Oświetlenie architektoniczne to bardzo rozległa kategoria, do której tak naprawdę zaliczają się wszystkie obiekty świetlne mające na celu wyeksponowanie cech, koloru lub faktury danej powierzchni lub konkretnego przedmiotu, jak np. rzeźby. Oprawy architektoniczne pełnią dwojaką funkcję – użytkową oraz dekoracyjną i znajdują swoje zastosowanie zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz budynku.
Zastosowanie opraw architektonicznych we wnętrzu
Tradycyjne lampy wiszące lub stojące powoli odchodzą na drugi plan. Coraz więcej osób poszukuje ciekawych, niestandardowych rozwiązań do oświetlenia pomieszczeń w swoim domu lub mieszkaniu. Oprawy mogą być umieszczone na ścianie, podłodze lub suficie. Możesz postawić na bogate, awangardowe formy lub zdecydować się na proste, klasyczne rozwiązania. Lampy świetnie sprawdzą się do oświetlenia wnęk, obrazów, rzeźb lub dekoracyjnych ścian, pozwalając Ci punktowo podkreślić pożądane obiekty i za pomocą światłocieni zaaranżować wnętrze. Odpowiednio zamontowane oprawy umożliwiają ponadto na optyczne wydłużenie lub poszerzenie pomieszczenia.
Oświetlenie LED wprowadzi do Twojego domu nutkę elegancji i nowoczesności, ale jego uniwersalny charakter sprawia, że będzie pasować nie tylko do wnętrz w stylu modernistycznym. Z powodzeniem możesz je zastosować w aranżacjach w stylu klasycznym, skandynawskim lub rustykalnym. Wszystko zależy od tego jaki model oprawy wybierzesz.
Zastosowanie opraw architektonicznych na zewnątrz
Przy pomocy architektonicznego oświetlenia LED jesteś w stanie stworzyć niepowtarzalne iluminacje świetlne, które oświetlą nie tylko elewację domu, ale również ogród, basen lub podjazd do garażu. Możesz dzięki nim wydobyć architektoniczne detale i stworzyć niepowtarzalny, magiczny nastrój.
Fasadę domu możemy oświetlić na różne sposoby. Przy elewacjach prostych, niezbyt ozdobnych, warto postawić na kinkiety natynkowe. Zamontowane pomiędzy oknami, stworzą na powierzchni ściany rozproszoną płaszczyznę światła w kształcie klepsydry. Oświetlenie punktowe z kolei bardzo dobrze sprawdzi się do podkreślenia konkretnych obiektów, jak np. kolumn. Jeżeli chcesz kompleksowo oświetlić dom, najlepszym rozwiązaniem będzie zalewowy model oświetlenia. Elewację budynku możesz oświetlić całościowo lub tylko na wybranych poziomach np. od pierwszego piętra do linii dachu. W zależności od ustawienia kąta padania światła oraz jego barwy, uzyskasz różny efekt, który możesz swobodnie modyfikować. Wybór barwy światła nie ogranicza się jedynie do decyzji, czy wybrać barwę ciepłą czy zimną. Do dyspozycji masz całą gamę kolorów od fioletów, czerwieni, zieleni, aż po barwy fluo.
Zewnętrzne oświetlenie LED oprócz walorów estetycznych jest niezwykle energooszczędne. Zużywa nawet do 70% mniej energii elektrycznej w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem. Lampy tego typu charakteryzują się długą żywotnością oraz są odporne na nieprzyjazne warunki atmosferyczne.