Człowiek najlepiej funkcjonuje w obecności światła naturalnego i warto zadbać, aby było go jak najwięcej w naszym otoczeniu, jednakże jesienią i zimą musimy posiłkować się w głównej mierze oświetleniem sztucznym. Odpowiednio manewrując światłem, łącząc różne rodzaje i źródła jego padania możesz sprawić, że Twój dom stanie się miejscem magicznym, z którego nie będziesz miał ochoty wychodzić.
Terapeutyczna i zdrowotna rola światła
Niestety brak światła bardzo niekorzystnie wpływa na ludzki organizm, jest to zauważalne zwłaszcza w okresach jesiennych bądź zimowych, gdzie często mówimy o jesiennej chandrze bądź zimowej depresji. Krótsze, ponure dni sprawiają, że mamy wyraźny spadek nastroju i brak chęci do czegokolwiek.
Staraj się chwytać każde promienie słońca, odsłaniaj okna, ustawiaj w odpowiednich miejscach domu meble służące wypoczynkowi. W okresach zwiększonego zapotrzebowania na światło dobierz tak swoje wewnętrzne oświetlenie, abyś mógł czerpać z niego energię do działania.
Oświetlenie, a wygląd i charakter mieszkania
Zadbaj o swój wewnętrzny azyl. Odpowiedni dobór iluminacji świetlnych oraz dobrze zaplanowane ich rozmieszczenie, to elementy dzięki którym możesz wpłynąć zarówno na wygląd i charakter mieszkania. Dzięki nim sprawisz, że funkcjonowanie w nim będzie miłe, przyjemne i praktyczne.
Przy pomocy światła możesz ukryć niedoskonałości, uwypuklić atuty i podkreślić styl wnętrza oraz piękno twoich pomieszczeń, stworzyć dla siebie i rodziny miejsce do wypoczynku, relaksu i wyciszenia.
Wybierając oświetlenie pamiętaj, że Twój wybór musi być determinowany przez wielkość, wyposażenie oraz funkcje poszczególnych pomieszczeń, bowiem innego światła będziesz potrzebował w sypialni, salonie, kuchni czy łazience. Dokładnie przeanalizuj co i jak długo będziesz robił w poszczególnych miejscach. Korzystaj z ogromnych możliwości wyboru żarówek, lamp, opraw, łącz je ze sobą, baw się modelami, barwami i kolorami.
Światło główne i punktowe
Oświetlenie główne, górne to jedno z najważniejszych źródeł światła. Ma za zadanie w sposób przejrzysty oświetlić pomieszczenie oraz stworzyć odpowiednie tło dla źródeł światła miejscowego. W połączeniu z dyskretnym światłem punktowym np. kinkiety na ścianach, halogeny i oprawy LED w suficie, taśmy LEDowe, potrafi stworzyć efekt prawdziwej tajemniczości.
Nie bój się łączyć różnych źródeł światła w pomieszczeniu, pamiętaj jednak, aby zaplanować do nich różne wyłączniki. Odpowiednie włączenie jednych, a wyłączenie drugich dostosowane do pory dnia czy podejmowanej aktywności wzmocni jeszcze bardziej funkcję światła w procesie budowania nastroju.
Jakie światło do pracy i relaksu?
Zazwyczaj myśląc o relaksie w domu przychodzi nam na myśl salon i sypialnia. Jeżeli wybierzesz do nich światło o barwie żółtej, która wzmaga potrzebę kontaktu, poczucie bliskości, spokoju, bezpieczeństwa, jesteś w stanie wprowadzić nastrój relaksu, spokoju, rozluźnienia. Bardzo fajnie sprawdzają się tutaj modele, które mają możliwość regulacji jasności, bowiem jasność świecenia możesz dostosować do swojego nastroju oraz czynności, którą zamierzasz wykonywać.
W miejscach takich jak łazienka, czy pokój do pracy, nauki lepiej sprawdza się oświetlenie o barwach neutralnych lub chłodnych, bowiem pobudza do aktywności, zwiększa koncentrację i skupienie uwagi. Jest to światło także bardziej adekwatne do pomieszczeń modernistycznych, nowoczesnych o minimalistycznym wystroju (więcej na ten temat przeczytasz w artykule pt. „Światło ciepłe czy zimne?”).
Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakie światło będzie najlepsze do kuchni, salonu, sypialni czy łazienki, zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami, gdzie szczegółowo poruszamy ten temat.