Jak oświetlić poddasze?

 

Od czego zacząć?

Poddasze to przestrzeń dość specyficzna, wymagająca większego zaangażowania
i przemyślenia zarówno w kwestii aranżacji wnętrza, jak również w kontekście odpowiedniego doboru oświetlenia. Dostęp do światła dziennego niejednokrotnie bywa dość ograniczony, więc z pomocą musi przyjść odpowiednie oświetlenie sztuczne. Aby wybór był najbardziej trafiony, w pierwszej kolejności trzeba ocenić wielkość całej przestrzeni i konkretnych pomieszczeń, ilość wpadającego światła naturalnego np. przez okna oraz zwrócić uwagę na przeznaczenie pomieszczenia, które chcemy doświetlić.

Oświetlenie centralne/ogólne

Można je zastosować na poddaszu wówczas, gdy nie cała powierzchnia pomieszczenia wyposażona jest w skos. Wtedy warto zastosować lampę wiszącą w miejscu, gdzie sufit jest poziomy. Możesz również skorzystać z rozwiązania polegającego na „ścięciu skosu” poprzez zamontowanie płyty karton/gips. Uzyskany sufit podwieszany  i umieszczone w nim lampy nadadzą dodatkowych walorów dekoracyjnych.

W przypadku dachów dwuspadowych, gdzie skosy łączą się w centralnej części również możesz zastosować lampę wiszącą. W tym przypadku polecamy oprawy zawieszone na długich linkach, które dodatkowo obniżą optycznie przestrzeń.

Oświetlenie punktowe, kinkiety, lampy stojące, światło LED

Oświetlenie punktowe bardzo dobrze spełnia swoje funkcje nie przeszkadzając w poruszaniu się pod skosami. Polecamy niewielkie plafony LED-owe jak również halogenowe reflektory, które są małych rozmiarów i emitują strumień światła dokładnie tam gdzie potrzebujemy.

Praktyczne są również ruchome kinkiety, które sprawdzają się doskonale wszędzie tam, gdzie potrzebujemy odpowiednio manewrować kątem padania światła. Są idealne do oświetlenia biurka, miejsca do czytania, łóżka w sypialni jak również pokoju dziecięcego. Można wybierać pomiędzy ogromną paletą kształtów, barw i typów opraw, przez co bez problemu dopasujesz kinkiet do swojej aranżacji.

Lampy stojące podłogowe są dobrym dopełnieniem pozostałego oświetlenia. Emitowany strumień świetlny padający na pochyły sufit w ciekawy sposób rozświetli całe pomieszczenie. Fajnym rozwiązaniem są lampy stojące zarówno te proste jak również takie z kilkoma ramionami na żarówki.

Poddasze ze względu na swój układ nie powinno mieć ciemnych kątów. Jeżeli odpowiednio dobierzesz i zaaranżujesz oświetlenie LED, sprawisz że skosy i nieregularna przestrzeń staną się ogromną zaletą Twojego pomieszczenia. Możesz skorzystać zarówno z żarówek LED umieszczonych w oprawach, które zamontujesz na skośnych ścianach lub przykleić do ścian taśmy LED, które zaakcentują detale pokoi np. obrazy, zdjęcia na ścianie lub wybrane meble.

Bezpieczeństwo

W odróżnieniu od zwykłego sufitu, w stropie poddasza znajdują się elementy izolacji dachu. Przewody należy zaplanować tak, aby nie stykały się z izolacją, w ten sposób unikniesz ryzyka zwarcia całej instalacji.  Warto umieścić je w specjalnie przygotowanych do tego plastikowych osłonkach. Zrezygnuj również z montowania lamp halogenowych bezpośrednio w płytach karton-gips. Są one zamontowane na ociepleniu, przez co przegrzewające się żarówki oraz oprawy halogenów mogą doprowadzić do stopienia izolacji przewodów, zwarcia oraz pożaru. Skorzystaj w tym celu z halogenów mocowanych do ozdobnych szyn lub drutów zasilających.