Oświetlenie LED – co musisz wiedzieć

Oświetlenie LED pojawia się w polskich domach coraz częściej. To nowoczesne rozwiązanie jest nie tylko wydajne, ale także trwałe i ekologiczne. Mimo rosnącej świadomości, wokół ciągle krążą pewne niedopowiedzenia dotyczące LED-ów, w większości oczywiście niemające żadnego związku z prawdą. Czym więc kierować się przy wyborze tego typu oświetlenia?

Oświetlenie LED – technologia przyszłości

Tradycyjne żarówki powoli odchodzą do lamusa, zastępują je właśnie diody. Rzecz jasna duży wpływ na tę zmianę miały regulacje Unii Europejskiej, zakazujące sprzedaży energochłonnych żarówek, ale nie tylko. LED-y cechują się niskim zużyciem energii i długim czasem świecenia. Nawet biorąc pod uwagę ceny oświetlenia diodowego, jest to bardziej opłacalne rozwiązanie niż lampa żarowa.

Główne zalety

Decydując się na zakup oświetlenia LED, musisz poznać wcześniej jego wszystkie zalety. Niewątpliwie wyróżnia się ono trwałością. Średni czas pracy wynosi 50 000 godzin, co w porównaniu do zwykłej żarówki jest aż 25-krotną różnicą. Dodatkowym plusem jest to, że LED-y nie zgasną od razu. Po jakimś czasie będą wytwarzały mniej światła, co zasygnalizuje nam konieczność wymiany diody. Odporność na wstrząsy i mała emisja ciepła to także wyróżnik tego produktu. Już nie musimy bać się poparzenia jak przy wykręcaniu żarówki ani czyszczenia lamp czy żyrandola. Nawet delikatne uderzenia nie naruszą działania LED-ów.

Lubicie designerskie wykończenia? Świetnie się składa. Lampy LED znajdziemy w różnych wzorach. Niektóre będą przypominały zwykłe żarówki, inne pozwolą nam nieco urozmaicić wnętrze. Dzięki niskiemu zużyciu energii diody LED są bardzo ekologiczne. Co więcej — nie zawierają niebezpiecznej dla zdrowia rtęci.

Co musisz wiedzieć przed zakupem?

Główną wartością, jaką koniecznie musisz sprawdzić, jest liczba lumenów. Dla ułatwienia podpowiadamy:

– 25 W = 220 do 250 lumenów,

– 75 W = 920 do 1060 lumenów,

– 100 W = 1300 do 1530 lumenów.

Na szczęście większość producentów podaje tę informację na opakowaniu, gdyby jednak jej zabrakło — warto zapamiętać te dane.

Przed zakupami dobrze jest wiedzieć, do czego dokładnie użyjemy diody. Lampka nocna? A może główne oświetlenie w pokoju? Jest to istotne, ponieważ lampy LED posiadają różne kąty rozsyłu światła. Do niektórych pomieszczeń wystarczy wąska wiązka, do innych kąt musi być nieco większy.

Możemy także zadecydować o barwie światła. Przy tej okazji zwracajmy uwagę na liczbę Kelwinów. Światło ciepłe to wartości poniżej 3500 K, światło zimne ma więcej niż 5000 K, zaś neutralne mieszczą się dokładnie w środku tego zakresu.

Oświetlenie LED doskonale sprawdzi się zarówno w domach, jak i biurach. Jak sami widzicie, używanie LED-ów ma wiele plusów i w perspektywie czasu pozwoli na znaczne oszczędności.