Oświetlenie schodów

Urządzając dom, zwracamy uwagę na wiele kwestii. Jedną z nich jest odpowiednie oświetlenie nie tylko poszczególnych pomieszczeń, ale także oświetlenie schodów. Wybór jest ogromny — światło boczne, punktowe, bądź w formie pasków. Na co się zdecydować?

Oświetlenie schodów – podstawy

Najważniejsze przy montowaniu oświetlenia schodów jest to, by strumień światła objął wszystkie stopnie. Nie mogą one oślepiać domowników, mają pomagać w bezpiecznym przemieszczeniu się. Najczęściej do włączania oświetlenia używa się tak zwanych przełączników schodowych. Pozwalają one na zapalanie światła zarówno na dole, jak i na górze.

Kinkiet

Najbardziej popularnym i prostym w montażu rozwiązaniem są kinkiety naścienne. Zazwyczaj montujemy je na ścianie bocznej, zaraz przy schodach. Takie umiejscowienie ułatwia dostęp do nich i pozwala bez trudu wymienić przepaloną żarówkę. Mają one jednak swoje minusy. Najczęściej oświetlają jedynie krótką część schodów, dlatego należy zamontować kilka kinkietów w równych odległościach. Przykładowy kinkiet znajdziecie tutaj .

Oświetlenie w stopniach

Oświetlenie schodów jest nie tylko funkcjonalne. Pełni także rolę dekoracyjną – szczególnie to montowane w stopniach. Niewielkie punkty są usytuowane tak, by światło padało wprost na nogi domowników. Decydując się na zakup, musimy kierować się nie tylko wyglądem oczek, ale także ich wysokim stopniem ochrony IP. Złej jakości światełka szybko ulegną uszkodzeniom.

Taśmy LED

Wiele osób wybierając oświetlenie schodów decyduje się na taśmy LED. Nie każde schody pozwolą jednak na zamontowanie tego typu światła. Jeśli od samego początku projektowania domu wiemy, że chcemy wybrać akurat LEDy, możemy porozmawiać o tym z architektem i wykonawcą. Z pewnością doradzą nam oni optymalne rozwiązanie. Dla osób, które cenią sobie nowoczesność, istnieje także możliwość zamontowania czujnika ruchu, tak by światełka włączały się same, kiedy wejdziemy na schody.

Montując oświetlenie na schodach pamiętajmy, by było ono delikatne i pasowało do wnętrza. Zastanówmy się także nad odpowiednią wysokością dla kinkietów i idealnym umiejscowieniem oczek, bądź taśm LEDowych. Jeśli nie jesteśmy pewni, które rozwiązanie będzie najlepsze i jednocześnie najbardziej bezpieczne — skonsultujmy się ze specjalistą.