Zadbaj o swoje samopoczucie

Światło towarzyszy nam każdego dnia i wpływa na nasze samopoczucie. Czy jest ono naturalne czy sztuczne, człowiek nie potrafi bez niego żyć. Zastanawialiście się kiedyś w jakich dziedzinach niezbędne jest użycie światła? Czy ma ono wpływ na nasze życie?

Oczywiście, że tak. Człowiek do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje światła. Ludzki mózg wręcz domaga się naturalnego światła. Nie bez powodu jesienią mówimy o chandrze, a zimą o depresji. Mniejsza ilość światła wpływa niekorzystnie na nasz organizm. Najczęściej stajemy się senni, zmęczeni, zaczyna brakować nam chęci do działania. Dlatego tak ważne jest wykorzystanie każdego promyku światła. Jasność sprawia, że czujemy się bezpieczniej, spokojniej, mamy więcej energii. Ale czy sztuczne światło jest w stanie wpłynąć na nas pozytywnie? Bez wątpienia. Składa się na to wiele czynników, m.in. źródło światła czy  barwa.

Warto wiedzieć, że np. ciepłe światło (2700 K do 6500K) pomoże nam się zrelaksować po męczącym dniu, natomiast chłodne (powyżej 6500 K) sprawi, że będziemy bardziej pobudzeni. Dlatego świetnym rozwiązaniem jest umieszczenie kilku źródeł świateł, w zależności jak chcemy spędzić wieczór. Możemy wówczas użyć chłodniejszego oświetlenia podczas spotkania z przyjaciółmi, a gdy mamy ochotę na chwilę odprężenia przy „kominkowym” świetle skorzystać z delikatnego, ciepłego źródła świata. Chłodne światło możemy użyć np. w gabinecie, miejscu w którym chcemy spędzać czas aktywnie, natomiast oświetlenie w kuchni możemy dostosować w zależności od potrzeb np. za pomocą ściemniaczy. Sposobów na to, by żyło nam się lepiej jest wiele i najważniejsze, zależą tylko od Ciebie.

Jeśli chodzi o barwę, każda wpływa na nasz nastrój inaczej:
– czerwona: przyspiesza tętno i podwyższa ciśnienie, co prowadzi do pobudzenia, a czasami wręcz gwałtowności,
– niebieska: relaksuje, uspokaja, sprawia, że stajemy się spokojniejszy i żywotniejsi,
– fioletowa: uspokaja i działa wręcz melancholijnie, szczególnie polecana jest ludziom nerwowym,
– zielona: uspokaja, ale nie należy z nią przesadzić ponieważ może prowadzić wręcz do nastrojów depresyjnych.

Każde miejsce w domu dzięki odpowiedniemu oświetleniu może tworzyć niepowtarzalny klimat, dopełniać wręcz całą aranżację.

Więcej: Rozważnie czy romantycznie… czyli jak oświetlić łazienkę

Dom, mieszkanie to miejsce, w którym to od nas zależy, jakiego użyjemy oświetlenia. Dlatego podczas projektowania swojego własnego miejsca warto dokładnie to przemyśleć.

Poleć artykuł znajomym