Na czym polega laserowe oświetlenie domu?

Gdy myślisz o oświetleniu laserowym przed oczami masz zapewne szkolną dyskotekę lub świąteczne amerykańskie filmy, gdzie sąsiedzi prześcigają się w dekoracji swojego domu. Zmyślnie je dekorują, obwieszają łańcuchami i oświetlają, tworząc niesamowite iluminacje na fasadzie. Prawda jest taka, że oświetlenie laserowe możesz mieć i Ty w swoim domu. A co więcej, sprawdzi się ono doskonale nie tylko w okresie świątecznym.

Reflektor laserowy

Oświetlenie laserowe najczęściej ma postać reflektora z bolcem, który możemy wbić w ziemię. Lampa reflektora jest regulowana, więc indywidualnie możemy ustawić kąt jej padania. Jest to z założenia typ oświetlenia zewnętrznego, więc lampa jest odporna na wszelkie warunki atmosferyczne, w tym śnieg, deszcz, wiatr i niskie temperatury. Mimo niewielkiego rozmiaru, reflektor jest w stanie oświetlić nawet 300 m2 powierzchni, a jego zasięg mierzy ponad 100 metrów. Ciekawym rozwiązaniem jest czujnik światła, który włączy laser po zmroku i wyłączy go o świcie.

Dostosuj laser do swoich potrzeb

Wiązki lasera przeważnie są dwukolorowe – zielone i czerwone. Oczywiście istnieją wyjątki od tej reguły i na rynku znajdziemy także lasery w innych barwach. Przy pomocy pilota możemy dowolnie mieszać ze sobą wyświetlane kolory lub użyć tylko jednego z nich.

Oświetlenie ma z reguły postać drobnych kropek, które według naszego uznania będą migać, przemieszczać się w różnych kierunkach, zbliżając i oddalając się od siebie. Możemy dowolnie regulować prędkość wyświetlanych wzorów, tworząc wyjątkowe i niepowtarzalne iluminacje. Jeżeli preferujemy oświetlenie statyczne, ustawiamy tryb świecenia jednostajnego, a wtedy nasze kropki będą tkwiły nieruchomo, dekorując wybrany przez nas obiekt.

 Co oświetlić laserem?

Reflektor możesz ustawić przed domem i oświetlić nim fasadę. Możesz również skierować światło przez okno i udekorować w ten sposób swoje wnętrze. Laser pozwoli Ci także na uwydatnienie wybranego przez siebie obiektu – skieruj go na drzewo w swoim ogrodzie i zobacz jak piękny, trójwymiarowy efekt uzyskasz. Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem basenu lub oczka wodnego, laser pokryje taflę wody tysiącem mieniących się kropek. Możesz w ten sposób przekształcić przydomową przestrzeń w prawdziwy magiczny ogród.

Laserowe oświetlenie znajdzie swoje zastosowanie także wewnątrz domu. W sypialni dziecka pozwoli Ci stworzyć iluzję gwieździstego nieba, a na przyjęciach urodzinowych lub spotkaniach rodzinnych może być niezapomnianą atrakcją dla gości.

Niezastąpiony na święta

Obwieszanie lampkami domu, balkonu lub choinki może niektórych przyprawić o zawroty głowy. Plączące się kable lub szukanie przepalonej żarówki w wydającym się nie mieć końca sznurze światełek to tylko niektóre z niedogodności. Laserowe oświetlenie jest w tym przypadku świetną alternatywą. Po pierwsze ze względu na szybki i łatwy montaż, a po drugie niewątpliwą oszczędność prądu.