Jak za pomocą światła optycznie powiększyć małe mieszkanie?

Mały metraż mieszkania wcale nie musi stanowić problemu. Dzięki temu mamy m. in. mniej powierzchni do sprzątania oraz mniejsze rachunki za ogrzewanie. Tak naprawdę wystarczy odrobina chęci i kreatywności, by ciasną kawalerkę przemienić w przestronne, przytulne wnętrze. Poniżej przedstawiamy kilka trików jak przy pomocy światła, odpowiednich kolorów i dodatków optycznie powiększyć małe mieszkanie.

Problem niskiego sufitu – jak go rozwiązań za pomocą światła

Sufit potrafi być dość problematycznym elementem – szczególnie dla mieszkańców bloków. Jest on zawieszony na konkretnej wysokości, na którą nie mamy żadnego wpływu. Niedogodności pojawiają się szczególnie w sytuacji, gdy jest on umiejscowiony bardzo nisko, przyprawiając tym mieszkańców o niekomfortowe uczucie klaustrofobii i ciasnego wnętrza. Możemy się z tym faktem po prostu pogodzić lub zastosować kilka rozwiązań, które optycznie dodadzą pomieszczeniom wysokości. I tu z pomocą przychodzą nam lampy, które umiejętnie dobrane potrafią zdziałać cuda.

Ważne jest, by lampa wisząca stanowiąca centralne oświetlenie miała niewielki klosz, który nie będzie rzucał cienia na sufit. Nie bez powodu sufity są w końcu malowane na biało. Jasne kolory z zasady powiększają, a ciemne pomniejszają. By uniknąć problemu cienia możemy więc zastosować klosz transparentny albo w ogóle się go pozbyć, np. wieszając na sznurku ozdobną żarówkę. Dobrze sprawdzi się tu także klosz pierścieniowy z diodami LED, który daje rozproszone światło, a jego odkryta góra automatycznie rozwiązuje problem zacienionego sufitu. Pomieszczenia z niskim stropem warto oprócz centralnego oświetlenia wyposażyć w dodatkowe źródła światła. Najlepszym rozwiązaniem jest równomierne oświetlenie sufitu np. za pomocą kinkietów.

Optyczne poszerzenie wnętrza

Odpowiednie oświetlenie może nie tylko wyciągnąć pomieszczenie do góry, ale także je poszerzyć. Zawieszenie na ścianach luster potrafi optycznie powiększyć wnętrze nawet dwukrotnie. Alternatywnie do luster możemy na ścianach umieścić lampy. Idealnie sprawdzą się w tym przypadku kinkiety i plafony, które są płaskie i nie odstają zbytnio od ściany, co dodatkowo potęguje wrażenie większego pomieszczenia. By uzyskać zamierzony efekt światło skieruj na dłuższe ściany pokoju.

Jaką barwę światłą wybrać by optycznie powiększyć małe mieszkanie

Małe mieszkania lubią jasne kolory. Kieruj się tą zasadą nie tylko przy wyborze mebli lub kolorów ścian, ale także przy doborze barwy światła żarówki. W lampach ogólnych zamontuj żarówki o barwie zimnej. W oświetleniu dodatkowym, włączanym wieczorem do wypoczynku, możesz natomiast zastosować żarówki emitujące światło ciepłe. Dzięki temu optycznie zwiększysz mieszkanie, nie pozbawiając go jednocześnie przytulnego klimatu.