Nowoczesne oświetlenie – projektory szynowe

Do niedawna oświetlenie w postaci szyn i zamieszczonych na nich projektorów było wykorzystywane zazwyczaj w galeriach handlowych, sklepach, butikach oraz marketach, głównie do oświetlenia towaru, jak również pozostałych części pomieszczenia. Z biegiem czasu moduły szynowe zaczęto stosować również w salonach fryzjerskich, restauracjach i pubach. Sporadycznie znajdowały jednak zastosowanie jako oświetlenie domu czy mieszkania. Aż do chwili obecnej.

W ostatnim czasie obserwujemy duże zainteresowanie aranżacją oświetlenia przy użyciu szyn także w budynkach mieszkalnych. Z czego wynika ta zmiana i dlaczego warto zainteresować się projektorami na szynach?

Skąd ta zmiana?

Od kilku lat można zaobserwować tendencję do projektowania i wykończania wnętrz domów bądź mieszkań w stylu nowoczesnym, surowym, chłodnym, minimalistycznym. Zarówno wykończenie ścian, kolorystyka jak i meble charakteryzują się prostotą wykonania, ostrymi, prostymi kształtami oraz zmniejszeniem wszelkich dodatkowych detali do minimum. Całość wystroju uzupełnia odpowiednio dobrane oświetlenie, które także powinno przejawiać wszechobecnie panujący minimalizm i nowoczesność. I właśnie dlatego oczy projektantów zwróciły się w kierunku projektorów na szynach.

Na jakiej zasadzie działa oświetlenie szynowe?

System szynowy jest innowacyjnym rozwiązaniem pozwalającym na montowanie źródeł światła na specjalnie dedykowanych ku temu szynach, które umieszcza się bezpośrednio na suficie, ścianach lub wiesza się na specjalnych linkach. Najpopularniejsze są szyny 3-fazowe, co oznacza że posiadają 3 niezależne od siebie obwody, które mogą być sterowane niezależnie. Długość szyn jest różna. W zależności od potrzeby, szyny można łączyć za pomocą specjalnych złącz elektronicznych prostych lub kątowych (w kształcie litery L). Ostatnim etapem jest montaż reflektorów, które należy umieścić w zamontowanych szynach poprzez ustawienie dwóch pokrętł w pozycji zerowej, które po wsunięciu górnej części projektora w szynę przekręcają się.

Projektory na szynach – dlaczego warto?

Projektory na szynach, oprócz swojej prostoty i przejawów minimalizmu posiadają szereg dodatkowych zalet. Warto je stosować, ponieważ:

  • są łatwe w montażu i konfiguracji,
  • można je dowolnie łączyć ze sobą za pomocą specjalnych konektorów,
  • znajdują wszechstronne zastosowanie w różnych typach wnętrz,
  • przy ich użyciu można z łatwością dodawać bądź zmniejszać ilość oświetlenia bez konieczności przerabiania instalacji elektrycznej,
  • z łatwością można dostosować oświetlenie do zmieniającego się wystroju wnętrza poprzez wymianę projektorów o innym wzorze,
  • można je dowolnie łączyć, regulować i przesuwać, co pozwala na doskonałe oświetlenie wybranej powierzchni,
  • dobrze doświetlają wybrane punkty poprzez możliwość ustawienia nachylania i kąta padania światła.

Podsumowanie

Projektory na szynach to idealne rozwiązanie dla osób wymagających, lubiących prostotę połączoną z elegancją i ekskluzywnością. Nadają się do oświetlenia długich korytarzy, przestronnych pokoi, studyjnych kuchni, pubów, restauracji jak również nowoczesnych biurowców, salonów fryzjerskich, kosmetycznych czy też studiów fotograficznych.

Dzięki swym małym gabarytom i nowoczesnemu designowi idealnie nadają się do oświetlenia wnętrz o bardzo różnorakiej architekturze. Bez wątpienia, każda osoba znajdzie coś dla siebie wśród bogatej oferty dostępnych na rynku projektorów. W przypadku zmiany gustu bądź wystroju wnętrza bez problemu można wymienić je na inne, bez konieczności wzywania profesjonalnego elektryka do przerabiania całości instalacji elektrycznej.