Jakie światło wybrać do oglądania telewizji

Każdy z nas, częściej lub rzadziej, ogląda telewizję. Wygodna kanapa, koc, ulubiony film – to moment dla nas, kiedy możemy się zrelaksować, odpocząć i spędzić miło czas. Rzadko kiedy w takiej sytuacji myślimy o oświetleniu. Bardzo często gasimy wieczorem światło i oglądamy telewizję w zupełnych ciemnościach. To duży błąd, który negatywnie wpływa i na nasze zdrowie, i na komfort oglądania.

Dlaczego oświetlenie jest takie ważne?

Istnieją dwie przesłanki mówiące o tym, że telewizję należy oglądać przy odpowiednim oświetleniu. Po pierwsze, ma to na celu zniwelowanie kontrastu między emitującym światło ekranem, a ciemnym otoczeniem. Drugi problem dotyczy nie braku oświetlenia, a jego nadmiaru lub niewłaściwego umiejscowienia, które może powodować odbijanie się światła od ekranu.

Najlepsze dla naszego wzroku i samopoczucia jest oglądanie telewizji przy świetle dziennym. Jeżeli na ekranie pojawiają się refleksy, należy przysłonić okna zasłonką lub roletą.

Co w sytuacji gdy oglądamy telewizję wieczorem? Mamy tutaj kilka opcji. Jeżeli wybierzemy oświetlenie centralne, należy zmniejszyć natężenie światła. Oświetlenie górne możemy także zastąpić lampami stojącymi. Istotne jest jednak to, by były one wyposażone w abażury zmiękczające i rozpraszające światło.

Podświetlenie ekranu telewizora

Najnowsze modele telewizorów są niekiedy wyposażone w pasek LED czyli wbudowany system podświetlenia zewnętrznego ekranu. Jeżeli nasz telewizor nie posiada takiej funkcjonalności, pasek z diodami możemy  zamontować samodzielnie. Diody możemy także zastąpić zwykłą lampką o niewielkiej mocy – stołową lub stojącą, która umieszczona w pobliżu odbiornika również spełni swoją funkcję. Ustawmy ją w takim miejscu, by nie odbijała światła na ekranie.

Podsumowanie

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że telewizor nie może być jedynym źródłem światła, gdyż jest to niezdrowe dla naszych oczu i może powodować uczucie zmęczenia, a nawet bóle głowy. Aby oglądanie telewizji było dla nas jak najbardziej komfortowe, powinniśmy się znajdować w odległości 5-6 metrów od telewizora i co jakiś czas robić sobie kilkuminutowe przerwy.