OŚWIETLENIE GARDEROBY – ZRÓB TO DOBRZE

Garderoba po brzegi wypełniona butami, ubraniami i torebkami to marzenie wielu kobiet. Jeżeli jesteś szczęśliwą posiadaczką takiego pomieszczenia w swoim domu, koniecznie przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się jakie światło wybrać, by garderoba była przytulna, a zarazem funkcjonalna.

Stwórz garderobę swoich marzeń

Współczesna garderoba to coś więcej niż szafa. Coraz częściej są to duże pomieszczenia z zaawansowaną zabudową meblową. W garderobie nie tylko przechowujemy ubrania, ale również dobieramy kreacje oraz prasujemy. Jak więc dostosować oświetlenie do funkcjonalności tego pomieszczenia?

Najlepszym rozwiązaniem jest dostęp do światła naturalnego. Jeżeli jednak nasza garderoba jest pozbawiona okien, możemy spróbować rozjaśnić pomieszczenie światłem dochodzącym z pokoju obok. Efekt ten możemy uzyskać montując przeszklone drzwi lub ściankę z luksferów.

Oświetlenie garderoby ogólne i miejscowe

Nawet gdy Twoja garderoba jest oświetlona światłem dziennym, musisz pomyśleć o lampach. Oświetlenie garderoby górne jest szczególnie przydatne podczas prasowania, sprzątania i porządkowania szaf. Podczas doboru ubrań jednak z pewnością nie wystarczy nam oświetlenie punktowe. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku mogą okazać się świecące drążki z taśmą LED, które w precyzyjny sposób oświetlą ubrania na nich zawieszone. Półki i szafy możesz również podświetlić wewnętrznymi oprawami bocznymi. By korzystanie z garderoby było wygodne i komfortowe, możesz zamontować meblowe czujniki, które automatycznie zapalą światło po otwarciu szafy i wyłączą je po jej zamknięciu.

Jeżeli w swojej garderobie posiadasz lustro, pamiętaj aby również je właściwie oświetlić – o tym jak to zrobić, dowiesz się z tego artykułu https://studioswiatla.pl/pl/blog/Jak-dobrac-oswietlenie-do-lustra-w-lazience/23

Jaką barwę światła wybrać?

Nieodpowiednie światło potrafi zniekształcić barwy. By lampy nie przekłamywały kolorów ubrań, postaw na żarówkę emitującą światło najbardziej zbliżone do światła dziennego. Wskaźnik oddawania barw Ra powinien być wyższy niż 90. Jeżeli posiadasz gablotkę z biżuterią i chcesz ją umiejętnie wyeksponować, możesz ją podkreślić właściwym oświetleniem. Pamiętaj, że złoto najlepiej wygląda w świetle ciepłym, natomiast srebro zaprezentuje się korzystniej w świetle chłodnym.